Главная arrow Не проста ў словы я гуляю, на роднай мове размаўляю

Адкрыццё першых класаў з беларускай мовай навучанняУпраўленне адукацыі, спорту і турызму Магілёўскага гарвыканкама даводзіць да ведама зацікаўленых, што ў 2017/2018 навучальным годзе (пры наяўнасці заяў законных прадстаўнікоў дзяцей) плануецца адкрыццё першых класаў з беларускай мовай навучання на базе дзяржаўных устаноў адукацыі «Сярэдняя школа № 1 г. Магілёва» (вул. Першамайская, 24), «Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва» (вул. Габраўская, 16).

Акрамя таго, у наступным навучальным годзе працягне працаваць другі клас з беларускай мовай навучання на базе дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва» (вул. Габраўская, 16), 8 клас з беларускай мовай навучання — на базе дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа № 1 г. Магілёва» (вул. Першамайская, 24).

Па пытаннях навучання дзяцей у гэтых класах трэба звяртацца па тэлефонах 22-12-64, 31-07-85 («Сярэдняя школа № 1 г. Магілёва»);
24-52-29, 24-50-15, 24-52-61 («Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва»).

У гонар роднай Беларусі.
08.12.2017
Вялікае пачуццё гонару за сваю краіну адчулі вучні 4 “Б” і 4 “В” класаў

Легенда пра Магілеў
30.11.2017

Сення, 30 лістапада ў 2 "Г" класе прайшло мерапрыемства прысвечанае 750-годзю Магілева.

.

Што ў маей торбачцы
28.11.2017

У адзіны дзень беларускай мовы 23 лістапада ў 4 “В” класе адбылася гульня “Што у маей торбачцы”. Вучні вучыліся выразна вымаўляць беларускія словы і выразы, узбагачалі сваю мову новымі словамі. Разам з настаўнікамі здзіўляліся і захапляліся прыгажосцю роднай мовы, вучыліся разважаць, дзяліцца сваімі уражаннямі па-беларускау. Гульня прынесла шмат радасці і здавальненння.

Настаўнік 4 “В”  Куранкова А.А.

Творчы вечар Якуба Коласа
28.11.2017

Да 135-годзя неароднага паэта Беларусі Якуба Коласа ў Цэнтральнай бібліятэкі прайшоў творчы вечар.

Удзельнікамі былі вучаніцы 2 Г класа СШ № 34 г.Могілева, а так сама навучэнцы розных устаноў адукацыі нашага горада, жыхары і літаратары.

Сустрэча адбылася з родзечамі Я.Коласа – унучкамі: Марыяў Міхайлаўнай і Верай Данілаўнай   Міцкевіч. Шмат цікавага распавядалі яны пра жыцце і творчасць свайго дзда – Якуба Коласа.

Гучалі вершы,песні,якія нахняюць і хвалююць, вучаць шчырасці і дабраце, дапамагаюць глыбш зразумець і душу народа, і саміх сабе.

Хочаца верыць, што для юных чытачоу гэта сустрэча стане дарагой і запаведнай, што і ў новых пакаленнях будзе жыць і жіць вечная,бясконца родная паэзія вялікага народнага песняра!

Настаўніца 2 Г класа СШ №34 г.Магілева  Ціханоўская Л.П.

Экскурсія у Дукоры
27.11.2017

Зусім нядаўна вычні 3А, 3Б класаў былі на экскурсіі у Дукорскім маентку, які  знаходзіцца недалека ад г.Мінску, у весцы Дукоры,.
Дзеці пазнаеміліся з жыццем і бытам нашых продкаў, з разнымі рамествамі, якімі займаліся беларусы ў старадаўнія часы.
Вучні з захапленнем удзельнічалі ў розных гульнях і спаборніцтвах, з задавальненнем адказвалі на пытанні па гісторыі нашай краіны.

Зубава А.М.
Кісялева Н.І.

Нябёсная заступніца Беларусі- Еўфрасіння Полацкая
27.10.2017

Image26 кастрычніка ў 2 “Г” классе прайшло гэта цудоўнае мерапрыемства, прысвечанае самай славутай з палачанак усіх часоў асветніцы Еўфрасінні Полацкай, якая была адной з самых адекаваных жанчын тагачаснай Еўропы.

Дзень маці
20.10.2017

ImageНапярэдадні Дня маці настаунікаў пачатковых класаў запрасілі ў госці ў 2 “Г” клас. Класны кіраўнік Ціханоўская Лідзія Пятроўна і яе прыгажуні дзяўчынкі павіншавалі настаўніц і падарылі ім сувеніры. Вельмі прыемна было адчуваць надыход свята асабліва калі ты знаходзішся на рабоце побач са сваімі калегамі. Жадаем усім нашым настаўніцам прыгажосці, сонечных усмешак і поспехаў у цяжкай, але такой неабходнай працы!
Нікіціна І.М., настаўнік пачатковых класаў

Фотавыстава «Мой родны кут»

Фотавыстава «Мой родны кут»

Вельмі важна навучыць малодшых школьнікаў шанаваць сваю Раздіму, беражліва адносіцца да яе славутасцей. З гэтай мэтай у 2 “Б” класе вучні разам з настаўніцай зрабілі фотавыставу “Мой родны кут”. Дзеці самастойна павінны былі вызначыць месца, што адлюстравана на фотаздымку. Таксама расказвалі, што яны ведаюць пра свой родны кут.

Сотникова Е.Н.

Фальклорнае падарожжа “Беларускі скарб”.
05.10.2017

Image З вучнямі 2-га А класа работнікі школьнай бібліятэкі правялі мерапрыемства Фальклорнае падарожжа “Беларускі скарб”.

Наведванне бібліятэкі-філіяла №2 імя І. Шамякіна г. Магілева
05.10.2017

ImageВучні нашай школы наведалі бібліятэку-філіял №2 г. Магілёва, якая носіць імя народнага пісьменніка Беларусі І. Шамякіна.

"Беларусь - мая радзима"
05.10.2017

ImageУ адзіны беларускамоўны чацвер вучні 2"А" класа з захапленнем разгадвалі крыжаванкі "Беларусь - мая радзіма"

<< [Первая] < [Предыдущая] 1 2 3 [Следующая] > [Последняя] >>