Главная arrow Не проста ў словы я гуляю, на роднай мове размаўляю

Адкрыццё першых класаў з беларускай мовай навучанняУпраўленне адукацыі, спорту і турызму Магілёўскага гарвыканкама даводзіць да ведама зацікаўленых, што ў 2017/2018 навучальным годзе (пры наяўнасці заяў законных прадстаўнікоў дзяцей) плануецца адкрыццё першых класаў з беларускай мовай навучання на базе дзяржаўных устаноў адукацыі «Сярэдняя школа № 1 г. Магілёва» (вул. Першамайская, 24), «Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва» (вул. Габраўская, 16).

Акрамя таго, у наступным навучальным годзе працягне працаваць другі клас з беларускай мовай навучання на базе дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва» (вул. Габраўская, 16), 8 клас з беларускай мовай навучання — на базе дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа № 1 г. Магілёва» (вул. Першамайская, 24).

Па пытаннях навучання дзяцей у гэтых класах трэба звяртацца па тэлефонах 22-12-64, 31-07-85 («Сярэдняя школа № 1 г. Магілёва»);
24-52-29, 24-50-15, 24-52-61 («Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва»).

Беларускамоўны клас
05.10.2017

ImageУ 2017/2018 навучальным годзе на базе дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа №34 г. Магілёва” працуе другі беларускамоўны клас.

Выстава малюнкаў "Маі любімыя бабуля і дзядуля".
28.09.2017

ImageСёння 28 верасня ў дзень роднай мовы, вучні 3В класа падрыхтавалі да дню сталага чалавека падарунак - арганізавалі выставу малюнкаў "Маі любімыя бабуля і дзядуля".

Лексічная гульня "Перакладчык"
21.09.2017

Image У адзіны беларускамоўны чацвер вучні 2"А" класа з задавальненнем удзельнічаюць у лексічнай гульне "Перакладчык"

Да 500 годдзя з дня нараджэння Францыскі Скарыны
14.09.2017
ImageНямала ёсць слаўных дат, пазначаных чырвоным радком у нашай тысячагадовай гісторыі. Адна з іх - 6 жніўня 1517 года. Менавіта ў гэты дзень "повелением и працею избранного мужа в лекарскых науках доктора Франциска, Скоринина сына с Полоцька" быў надрукаваны "Псалтыр", які паклаў пачатак беларускаму кнігадрукаванню.

Што для мяне беларуская мова?
Картінка

Кожнаму чалавеку патрэбна нешта, што б дапамагло яму расказаць пра сябе, пра сваю сям’ю, краіну. Як птушцы патрэбна шчабятанне, так і мне неабходна мая мова, на якой бы я магла прызнацца ў каханні ці матулі сказаць, як я яе люблю! Для мяне гэтае шчабятанне – беларуская мова!

Так павялося, што кожны этнас, кожны народ мае культуру сваю, свае традыцыі і, каханне, мову. Мова – гэта багацце, сапраўдны скарб і спадчына, якую можа перадаць бацька – сыну, маці – дачцэ. Толькі мовай чалавек можа перадаць самыя розныя пачуцці.

«Беларусь — краіна маёй будучыні»
18.05.2017

«Беларусь — краіна маёй будучыні»18 мая 2017 года ў групах падоўжанага дня першых класаў прайшло выхаваўчае мерапрыемства «Беларусь — краіна маёй будучыні». Занятак прайшоў у форме падарожжа па цудоўнай беларускай зямлі. Вучні спыніліся на станцыях: «Нашы сімвалы», «Родная прырода», «Славутыя імёны зямлі беларускай», «Мой родны горад». Дзеці з задавальненнем удзельнічалі ў віктарыне, прысвечанай роднай Беларусі, з цікавасцю адгадвалі загадкі пра родную прыроду. Першакласнікі ўсвядомілі, што яны — юныя грамадзяне сваёй краіны, што іх галоўны абавязак зараз — добра вучыцца, каб у будучым зрабіць нашу краіну яшчэ больш прыгожай і багатай.

Конкурс чытальнікаў «Вершы маёй краіны»
21.04.2017

Конкурс чытальнікаў «Вершы маёй краіны»У чацвер, 20 красавіка, у пачатковай школе ў межах адзінага дня беларускага маўлення адбылося мерапрыемства, прысвечанае папулярызацыі беларускай мовы і літаратуры. Так, вучні 2-4 класаў прынялі ўдзел у конкурсе чытальнікаў вершаў беларускіх паэтаў. З захапленнем слухалі хлопчыкі і дзяўчынкі вершы на роднай мове. Лепшымі чытальнікамі сталі: вучаніца 2 «В» класа Драздова Руслана, вучаніца 2 «Б» класа Вырвіч Варвара, вучаніца 3 «А» класа Шаракова Вікторыя і вучаніца 4 «А» класа Картунова Алена. Дзяўчынкі прачыталі вершы Ніла Гілевіча «Мара Скарыны» і «Калі рана ўстанеш», В.Вярбы «Пралеска», Н.Галіноўскай «Размова сняжынак», Н.Кажэўнікавай «Беларусі».

Падарожжа ў мінулае
17.04.2017

Падарожжа ў мінулаеФарміраванне любові да сваёй Айчыны пачынаецца з прабуджэння цікаўнасці да яе мінулага. У гэтым упэўнены настаўніцы пачатковых класаў Лісоўская Наталля Уладзіміраўна і Кісялёва Наталля Іванаўна, таму сваё мерапрыемства ў адзіны дзень беларускага маўлення прысвяцілі «Падарожжу ў мінулае». Хлопчыкi і дзяўчынкi 3 «А» і 2 «А» класаў знаёміліся з народнымі промысламі і рамёствамі, беларускім адзеннем, убачылі старыя хатнія рэчы, прачыталі народныя казкі. Вучні даведаліся, што наша зямля багата сваімі традіцыямі, славіцца сваёй старажытнай гісторыяй, самабытнай культурай. Беларусь ганарыцца сваімі паэтамі, пісьменнікамі, музыкантамі, мастакамі.

Загадкі пра жывёлы і расліны
22.03.2017

Загадкі пра жывёлы і расліныУсе дзеці любяць адгадваць загадкі. А калі гэта загадкі на беларускай мове? Так, гэта выклікае цяжкасці, але усё-ткі цікава. У 1 «В» класе вучні справіліся з загадкамі. Яны не только адгадвалі іх, але і атрымлівалі цацкі — адгадкі загадак. А потым яшчэ і падзяліліся ведамі аб тым, дзе жывуць гэтыя звяркі — вавёрка, мурашка, вожык. Даведаліся і аб новых назвах раслін. Цяпер з лёгкасцю пакажуць і бэз, і валошку, і рамонкі. Не толькі пакажуць, але і папярэдзяць, каб не рвалі кветкі дамоў, бераглі прыроду. Ірына Мікалаеўна задаволена: вучні растуць добразычлівымі, адказнымі, стараннымі. І прырода будзе рада такім сябрам.

Адкрыццё першых класаў з беларускай мовай навучання
15.03.2017

Размаўляем па- беларуску
19.01.2017

Размаўляем па- беларуску19 студзеня вучні 4 «А» класа наведалі школьную бібліятэку. Разам з Наталляй Віктараўнай яны адправіліся у цікавае падарожжа по старонках часопіса «Вясёлка». Дзеці даведаліся аб гісторыі ўзнікнення часопіса, пагарталі яго старонкі , акунуўшыся ў свет літаратурнага выдання, прагледзелі яго рубрыкі, прынялі ўдзел у віктарыне.

<< [Первая] < [Предыдущая] 1 2 3 [Следующая] > [Последняя] >>

Результаты 12 - 22 из 33