Главная arrow Международные проекты arrow Мир без границ arrow Переписка с английской школой. Письмо 1
Переписка с английской школой. Письмо 1 Печать E-mail
21.05.2013

Hello!

We are class 6 at Holy Cross School. We are aged 8, 9 and 10. We are all very excited about learning about your class and your school.

We start school at 8:45 and finish at 15:30. What time do you start and finish school? There are 37 children in our class, lots more girls than boys! How about you? How many are in your class?

Do you all like going to school? Our teacher is called Miss Hornsby, what is yours called?

If you look at our web site at http://www.holycrossschoolhucknall.com/classpages_list.asp?Section=306

That is our class page and you can see what we have been doing.

We look forward to hearing from you soon!

From Class 6 at Holy Cross, Nottingham

Take Care!

Привет!

Мы шестой класс школы ХОЛЛИ КРОС. Нам 8, 9 и 10 лет. Мы все взволнованы и очень хотим узнать о вашем классе и школе.

Уроки у нас начинаются в 8: 45 и заканчиваются в 15:30. А как у вас? В нашем классе 37 учеников, девочек гораздо больше, чем мальчиков. А сколько детей в вашем классе?

Вам всем нравится ходить в школу? Нашу учительницу зовут мисс Хонсби, а вашу?

Если вы посмотрите на наш веб сайт, вы найдёте страничку нашего класса и увидите, чем мы занимаемся.

С нетерпением ждём от вас ответа! Берегите себя!

След. »