Главная arrow Международные проекты arrow Мир без границ arrow Переписка с английской школой. Письмо 2
Переписка с английской школой. Письмо 2 Печать E-mail
21.05.2013

Dear school 34,

We are very sorry that we have taken so long to reply! We have been extremely busy.

Since we last emailed you we have made Belarusian Apple Pie which was very delicious, everybody in our class made it and tried it! Some of us make it at home to try, even Miss Hornsby!

There are 37 children in our class, we stay in the same classroom all day but we move seats for different topics. We have: English, maths, Religious Education, reading and topic places.

We think your school is awesome. We had a look at your school website and we really enjoyed looking at your classrooms and your entrance hall. Can you tell us what the pictures are of in there — is it the Pied Piper?

Love from Class 6

Take Care!

Дорогая школа № 34,

Мы очень извиняемся за то, что так долго не отвечали. Мы были очень, очень заняты.

С момента нашего последнего письма мы приготовили белорусский яблочный пирог, и он был восхитительным, каждый в нашем классе сделал его, а многие сделали и дома, даже мисс Хонсби!

Все мы ( а нас 37 учеников) целый день находимся в одном кабинете, но меняемся местами и передвигаем столы в зависимости от темы. Мы изучаем математику, английский, религиозное образование, чтение и др.

Мы думаем, ваша школа классная. Мы заходили на ваш сайт, нам очень понравились как выглядят ваши кабинеты и фойе. Не могли бы вы нам рассказать, что за картины у вас на стене?

С любовью, класс 6