Главная arrow Международные проекты arrow Мир без границ arrow Переписка с английской школой. Письмо 3
Переписка с английской школой. Письмо 3 Печать E-mail
21.05.2013

Hello!

Thank you for your e-mail and yes we had a lovely two weeks holiday. It was cold here too, we even had some snow! It did warm up a little the final week. Over the holidays we did just as you did, some children had a birthday and celebrated it with a party or a sleepover, a lot of class 6 went to go and see the ’Croodes’ at the cinema. Molly, a girl in our class, was very lucky and went to the Harry Potter studios — have you seen the film or read the book? Jasmine went to see One Direction her favourite band. Have you got a favourite band?

Today we have had our school photos, when we recieve them back we will scan the class photo in and send it to you.

At the moment we are having cricket lessons on Wednesday afternoons. We also play a lot of football in school. Do you have any sports teams?

We look forward to your e mails and discuss what we will write as a class. It’s Friday afternoon and it has been a very LONG week, we are all ready for fun at the weekend — we have to do all our homework though! Do you get homework?

All the best class 6

Привет!

Спасибо за письмо, да у нас были хорошие 2 недельные каникулы. У нас тоже было прохладно, и даже был снег! На прошлой неделе немного потеплело. На каникулах мы занимались тем же, что и вы: некоторые отмечали свои дни рождения или просто высыпались. Большинство сходили в кино смотреть «Крудз». Молли, девочке из нашего класса повезло — она ездила в студию Гарри Поттера ( вы смотрели фильм или читали книгу?) Жасмин ходила послушать свою любимую группу

А у вас есть любимые группы?

Сегодня делали наши школьные фотографии, когда мы их получим, то отсканируем и перешлём вам.

В данный момент у нас по средам уроки крикета. Сегодня пятница и это была ну очень длинная неделя, мы все готовы к выходному и хотим повеселиться, хотя придётся делать домашнее задание. А вам его задают?

С наилучшими пожеланиями от класса 6

« Пред.