Падумай і зрабі выснову! Печать E-mail
19.11.2014

Ангеліна
Кожны дзень у кожнай краіне людзі сутыкаюцца з праблемай забруджвання навакольнага асяроддзя. Калі запытаць у чалавека, ці падабаецца жыць у асяроддзі такой колькасці смецця, то ён адкажа: «Не». А што перашкаджае стварыць свет чыстым!? Нішто! Чалавек- уладар свайго жыцця. Усё залежыть толькі ад яго.

У спецыяльна адведзеных месцах стаяць кантэйнеры для смецця: шкла,пластыка. Мы захоўваем навакольнае асяроддзе чыстым , выкідваючы смецце туды.

Кожны дзень людзі забруджваюць глебу ,паветра, ваду, не задумваючыся пра наступствы. Кожны дзень гінуць марскія чарапахі, праглынаючы поліэтыленавыя пакеты, якія нагадваюць ім медуз. У апошні час вядома вельмі шмат выпадкаў гібелі гарадскіх птушак з-за таго, што яны памылкова прымаюць за ежу гуму, а для вадаплаўных птушак сур’ёзнай пагрозай сталі пластыкавыя адкіды. Людзі, пашкадуйце жывёл!

Колькі смецця збіраецца ў нас у краіне? Калі сабраць у адну гару ўсё смецце, якое выкідваюць у нашай краіне за адзін год, то спатрэбіцца прыкладна тры мільёны грузавых машын, каб вывезці яго.

Навукоўцы падлічылі: у 1 т. смецця змяшчаецца больш за 4 кг.паперы, 17 кг. алюмінію , 260 кг. харчовых адходаў. Паперу можна другі раз пераапрацаваць і тым самым выратаваць 5 дрэў, а таксама сэканоміць 527 кВт гадзін электраэнергіі.

Людзі, няўжо вам не шкада жывёл, няўжо вы не бачыце выгаду ў пераапрацоўцы смецця!? Падумайце яшчэ раз і зрабіце выснову. Помніце! Не там чыста, дзе прыбіраюць, а там, дзе не смецяць!