Беларуская хатка Печать E-mail
04.04.2017

Кожны з нас ўмее размаўляць па-беларуску, нават першакласнікі. Таму паездку ў школьным лагеры ў «Беларускую хатку» ў Гарадскім цэнтры культуры і дасугу дзеці ўспрыялі з цікавасцю. Быццам вярнуліся на шмат гадоў назад, да сваіх продкаў. Гаспадыня хаткі пазнаёміла дзяцей з прыладамі і прыстасаваннямі, якімі карысталіся нашы продкі: гэта і прыхват, млын для жыта, верацяно, карыта, калыска, прас драўляны і чыгунны. Асабліва цікава тое, што можна дакрануцца да гэтых рэчаў: калыхнуць калыску, пераставіць гаршчок. Дзеці слухалі ўважліва, быццам казку з далёкай даўніны. Да і пагуляць паспелі, не ведалі раней такой гульні. Так і сустракаюцца даўніна з сучаснасцю — праз музеі і скарбонкі беларускай культуры, так і выхоўваецца павага да нацыянальнага багацця — беларускіх традыцый.

Ірына Мікалаеўна Нікіціна, Наталля Мікалаеўна Нікіціна,
настаўнікі пачатковых класаў.