Легенда пра Магілеў Печать E-mail
30.11.2017

Сення, 30 лістапада ў 2 "Г" класе прайшло мерапрыемства прысвечанае 750-годзю Магілева.

.

Есць шмат паданняў, адкуль паходзець назва горада Магілеў. .самая вядомая легенда, што ён узнік на магіле Льва - вядомага разбойніка Машекі. Але мы знайшлі яўчэ адну цікавую версію. "Даўным - даўно на свеце вандравалі індыйскія фртысты - фокуснікі Маг і Леў. Трапили яны на Беларусь. Им зайдросцищ чарнакнижник Бурыдур, ен таксама хатцеў падабацца народу, але яго ніхто не любіў. Адным лістападаўскім днем выступалі Маг і Леў на беразе Дняпра. Раптм прайшоў снег. Пачалася завіруха, якую начараваў Бурыдур. Як усё закончылася, народ глянуў, а замест любімых артыстаў - вялікі снежны курган. Кожны дзень вярталіся сюды людзі. На гэтым месцы вырас горад, які назвалі ў гонар Мага і Льва - Магілеў. А Бурыдур, на выступленні якога так ніхто і не хадзіў, ад злосці ператварыўся ў трухлявы пень" З захапленнем і цікавасцю успрымалі гэтае паданне дзяўчынкі. Яны былі здіўлены, што пра наш родны горад, напэўна, яўчэ есць шмат чаго магічнага і чароўнага.

Настаўніца 2 "Г" класа СШ № 34 г.Магілева Ціханоўская Л.П.